• 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FAKENEWS! Simpsonowie NIE przewidzieli epidemii COVID-19!
#1
Wykrzyknik 
0
Internauci udostępniają w sieci grafiki potwierdzające, że twórcy serialu "Simpsonowie" rzekomo przewidzieli pojawienie się koronawirusa. To nieprawda - wskazywane kadry pochodzą z dwóch różnych odcinków, jeden został przerobiony i w oryginale nie informuje o koronawirusie!

Gdy w mediach pojawiają się informacje o kolejnych potwierdzonych zachorowaniach na koronawirusa, w sieci na popularności zyskują coraz to nowe teorie na jego temat. Według jednej z nich twórcy popularnego amerykańskiego serialu animowanego "Simpsonowie" ("The Simpsons") przewidzieli pojawienie się koronawirusa. Dowodem mają być krążące w internecie kadry z odcinków. Przedstawiają bohaterów zainfekowanych "chmurą wirusa", a na jednym ujęciu widać planszę z napisem "corona virus".

"Simpsonowie ponownie przewidzieli przyszłość. W 1993 roku w sezonie 4 w 21 odcinku informowano o tajemniczym korona wirusie" - głosi podpis do czterech zestawionych kadrów z serialu w grafice podawanej na Twitterze.

FAŁSZ!

[Obrazek: HLPHTnZ.png]

Wpis z 29 lutego polubiło ponad 2,4 tys. użytkowników Twittera, a ponad 350 podało go dalej. Podobne posty pojawiły się na Facebooku, jeden z nich 1 marca opublikował polski raper TPS.

W komentarzach internauci, także polscy, dyskutowali o tym, czy teoria może być prawdziwa. "Wniosek? Amerykanie piszą scenariusz dla świata"; "Simpsonowie już dużo rzeczy przewidzieli to trochę przerażające" - pisali niektórzy.

"Przecież żaden odcinek niczego nie przewidział, tylko jak jest o czymś głośno, to oni edytują odcinki, żeby to wyglądało tak, że przepowiadają przyszłość" - stwierdził jeden z internautów. "Co z tego, że było już kilka koronawirusów" - zauważył inny.

"Sprawdzałam, to fake. Nie ma nic o koronawirusie, są tylko Azjaci, którzy pakują jakąś dziwną zieloną chmurę w paczki i ludzie się tym zarażają (?)" - napisała użytkowniczka Twittera.

Kocia grypa i zmanipulowany kadr!

Twórcy serialu nie przewidzieli pojawienia się koronawirusa. Tezę zdementowała na początku lutego m.in. redakcja Snopes, zajmująca się weryfikacją informacji.

W fabułach pojedynczych odcinków pojawiają się wątki dotyczące wirusów, ale żadnego nie nazwano "koronawirusem". Kadr z prezenterem serwisu informacyjnego nie pochodzi z odcinka sprzed 27 lat. Można go zobaczyć w dużo nowszym epizodzie pt. "Testament Pana Burns'a" ("The Fool Monty"), sezon 22, odc. 6 z listopada 2010 roku. W tej scenie dziennikarz informuje o rzekomej "kociej grypie", która w serialu została wymyślona przez wielkie koncerny mediowe.

To ujęcie przerobiono: na oryginalnej planszy jest napis "apocalypse meow" ("kocia apokalipsa"), a nie "corona virus".

PRAWDA!

[Obrazek: k4KUYY5.png]
Pozostałe trzy kadry, na których widać "zielone chmury wirusa", faktycznie pochodzą z 21. odcinka czwartego sezonu "Simpsonów" wskazanego w udostępnianej grafice. Sezon zatytułowany "Marge w kajdanach" ("Marge in Chains") został po raz pierwszy wyemitowany 6 maja 1993 roku.

Homer Simpson - jeden z głównych bohaterów serialu - oraz inni mieszkańcy Springfield zamawiają reklamowaną w telewizji wyciskarkę do soków. Ta, jak się okazuje, produkowana jest w Osace w Japonii. Jeden z pracowników pakujących wyciskarki prosi kolegę, by ten nie mówił przełożonemu, że ma grypę. Chwilę później kicha do paczki zaadresowanej do Homera. Wkrótce głowa rodziny Simpsonów i kolejni mieszkańcy miasteczka zostają zaatakowani przez "zielone chmury wirusa" wydostające się z zamówionych paczek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obaliła nieprawdziwe twierdzenie, że ​​ludzie mogą się zarażać koronawirusem poprzez przesyłki z Chin. Podobną informację na ten temat opublikował polski Główny Inspektorat Sanitarny.
[Obrazek: 0cN4Hpb.jpg]
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości